1000 uczniów odwiedziło Miasteczko Bezpieczeństwa Ruch Drogowego

Data publikacji: 25.03.2017r.

Kolorowe, pełne atrakcji edukacyjnych Miasteczko Bezpieczeństwa Drogowego powstało na terenie Międzynarodowego Centrum Targowo- Kongresowego Ptak Warsaw Expo. Organizatorem wydarzenia było Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

22 i 23 marca Miasteczko odwiedziło prawie 1000 uczniów warszawskich szkół podstawowych. Dzieci miały okazję obejrzeć symulację wybuchu poduszki powietrznej, pokaz mody odblaskowej, a także zobaczyć widowiskowy pokaz samoobrony przygotowany przez Straż Miejską.

Na poszczególnych stanowiskach edukacyjnych dzieci  zapoznały się z zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem drogowym. Jedno ze stoisk było okazją do poznania pracy inspektorów transportu drogowego i obejrzenia samochodu Inspekcji. Uczniom towarzyszył uwielbiany przez dzieci Tirek Krokodylek.

Równie dużym zainteresowaniem cieszyło się Miasteczko Ruchu Rowerowego, przygotowane przez policjantów z Komendy Stołecznej Policji. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie główne przepisy ruchu drogowego, a także zasady bezpiecznego poruszania się na rowerze.

Wiele atrakcji dla uczniów przygotował Instytut Transportu Samochodowego. Oprócz wybuchu poduszki powietrznej,  mogły one skorzystać z symulatora czasu reakcji, a opiekunowie z symulatora dachowania. Dodatkowo pracownicy ITS-u rozmawiali z dziećmi na temat obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, jazdy w fotelikach, a także zakładania kasków bezpieczeństwa. Skutki braku kasków dzieci mogły sprawdzić w czasie specjalnie przygotowanego eksperymentu.

 Na stanowisku edukacyjnym Straży Miejskiej, goście Miasteczka Drogowego  mogli  rozwiązać krzyżówki, rebusy, pokolorować, ilustracje, wziąć udział w konkursach wiedzy lub konkurencjach sprawnościowych. Przygotowane atrakcje miały na celu edukację dzieci polegającą na wpajaniu fundamentalnych zasad, szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Kolejny współorganizator Miasteczka – Tramwaje Warszawskie, edukował uczniów na temat bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską, instruktorzy rozmawiali również z dziećmi na temat zasad kulturalnego zachowania w podróży.

Automobilklub Polski zajął się tematem pierwszej pomocy. Ratownicy przypominali dzieciom, jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji, jak zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo, a drugiej kolejności pomóc osobie poszkodowanej.]

Po zakończeniu zajęć w Miasteczku Bezpieczeństwa Drogowego, Partnerstwo otrzymało od dyrektorów szkół i nauczycieli wiele podziękować i gratulacji. Opiekunowie dziękowali za świetna organizację, różnorodność atrakcji i potwierdzili, że takie zajęcia dodatkowe są bardzo dzieciom potrzebne.

Sukces tego wydarzenia nie był by możliwy bez współdziałania naszych partnerów i zaprzyjaźnionych instytucji. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za pomoc Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego, Komendzie Głównej Policji, Straży Miejskiej, Instytutowi Transportu Drogowego, Tramwajom Warszawskimi Automobilklubowi Polski . Dziękujemy również właścicielom Ptak Warsaw Expo za zorganizowanie wszystkim szkołom biorącym udział w wydarzeniu bezpłatnych dojazdów do Miasteczka, a na zakończenie  do szkoły.

Szczególne podziękowania należą się uczniom Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie, którzy w profesjonalny sposób opiekowali się dziećmi odwiedzającymi Miasteczko Bezpieczeństwa.