Aktualności

15 listopada – Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

12.11.2020 0:26

Trzecia niedziela listopada to szczególny, przejmujący  dzień, w którym przywołujemy pamięć o ofiarach wypadków drogowych. W 2020 roku mija 15 lat odkąd Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało tę niedzielę za Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W tym roku przypada on na 15 listopada.

Jak wynika z raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2019 roku w wypadkach drogowych zginęło 2909 osób. 2909 osób wyjechało z domu, pracy, od znajomych i nie dojechało do celu swojej podróży. Tak jest każdego roku od wielu lat. Mimo wielu wysiłków, nie potrafimy zmniejszyć liczby tych tragedii. Każdego dnia jakaś rodzina bezpowrotnie traci matkę, ojca, brata lub ukochane dziecko. W tym roku było jedynie 5 dni, kiedy w policyjnych statystykach rubryka „zabici w wypadkach” wskazywała 0.

Początki upamiętniania ofiar wypadków sięgają ponad 20 lat wstecz. W 1993 roku organizacja RoadPeace wyszła z inicjatywą pierwszego takiego dnia, zauważając potrzebę publicznego wspominania ofiar wypadków drogowych. Dzień ten dawał także możliwość wyrażenia uznania osobom zaangażowanym w pomoc przy wypadkach ― m.in. strażakom, policjantom, ratownikom, lekarzom czy pielęgniarkom. Pamięć o ofiarach, poszkodowanych, a także ich rodzinach oraz wyrażanie uznania służbom pomagającym przy wypadkach to cele, które także dzisiaj przyświecają Światowemu Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Obecnie Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest w wielu krajach. W Polsce główne wydarzenia związane z tym dniem odbywają się w miejscowości Zabawa, w której znajduje się pomnik „Przejście” ― jedyny w Polsce pomnik poświęcony ofiarom wypadków drogowych. Podczas obchodów organizowane są konferencje, seminaria, a także warsztaty i uroczystości kościelne. Tegoroczne obchody są wyjątkowe z racji 15. rocznicy decyzji ONZ o corocznym obchodzeniu Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, a wydarzenia w miejscowości Zabawa będą w tym roku centralnymi europejskimi obchodami tego dnia. Ze względu na pandemię COVID-19 będą miały one wyłącznie formę transmisji online. 15 listopada od godziny 10:30 będzie można w nich uczestniczyć za pośrednictwem YouTube, a także na profilach organizatorów w mediach społecznościowych ― Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, stowarzyszenia „Przejście”, Instytutu Transportu Samochodowego oraz Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Dwa dni wcześniej, 13 listopada o godzinie 14:00 odbędzie się również specjalna transmisja poświęcona globalnemu uczczeniu Światowego Dani Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych organizowana przez Światową Organizację Zdrowia. Wezmą w niej udział i głos zabiorą ofiary, ratownicy, decydenci i artyści. Można wziąć w niej udział rejestrując się poprzez link https://claimingourspace.typeform.com/to/Hxn9VfRi.

Tegorocznym światowym obchodom towarzyszy hasło REMEMBER. SUPPORT. ACT. (PAMIĘTAJ. WSPIERAJ. DZIAŁAJ.) Pamiętajmy zatem tych, których życie nagle skończyło się w wyniku wypadku drogowego, wspierajmy tych, którzy zostali z cierpieniem i brakiem, a także tych, którzy każdego dnia walczą o życie ofiar wypadków drogowych. I wreszcie nieustannie i wytrwale łącząc siły administracji publicznej, organizacji pozarządowych i biznesu działajmy na rzecz wizji zero – zero wypadków i ofiar śmiertelnych na drogach.