Działania partnerów

3M Poland na rzecz bezpieczeństwa dzieci na drodze

8.7.2010 10:46

Akcja „Bezpieczna szkoła przy drodze” adresowana jest głównie do dzieci, których szkoły znajdują się blisko tras szybkiego ruchu oraz głównych szlaków tranzytowych. Ma ona na celu uświadomienie najmłodszym, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie na drodze.

Pokazy w ramach akcji „Bezpieczna szkoła przy drodze” organizujemy już od 6 lat i są one jedynym tego typu wydarzeniem w Europie – mówi Halina Cieślak, sekretarz redakcji magazynu Transport Polski. – Największą ich zaletą jest możliwość naocznego zaprezentowania dzieciom zagrożeń oraz zasad bezpieczeństwa związanych przede wszystkim z ruchem samochodów ciężarowych. Nasza akcja zwyciężyła w Konkursie Inicjatyw organizowanym w ramach programu „ORLEN Bezpieczne drogi”.

W zorganizowanym 23 czerwca wydarzeniu wziął udział samochód osobowy, autokar, samochód ciężarowy i 40-tonowy zestaw, popularnie zwany TIR-em. Dzieciom zaprezentowane zostały między innymi różnice w drodze hamowania oraz w zdolności do szybkiego omijania przeszkód poszczególnych pojazdów.
Uczestnicy mogli również na własne oczy zobaczyć siłę pędu powietrza wywołanego przez przejeżdżającego z dużą prędkością obok specjalnie przygotowanego manekina TIR-a. Ponadto, dzieci zostały zapoznane z tzw. polem widzenia oraz martwym polem, kierowców dużych samochodów ciężarowych. Po zakończeniu pokazu dzieci mogły także zasiąść za kierownicą ciężarówki i choć przez chwilę poczuć się jak jej kierowcy.

Na potrzeby pokazu, przy współpracy z Policją, wyłączono z ruchu drogowego fragment jednej z ulic w podwarszawskim Nadarzynie. Biorące udział w akcji dzieci zostały ubrane w odblaskowe kamizelki firmy 3M i umieszczone na specjalnie przygotowanych naczepach. Wśród oficjalnych uczestników wydarzenia znaleźli się przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Komisariatu Policji w Nadarzynie oraz Instytutu Transportu Samochodowego.

W pokazie uczestniczyły dzieci z klas od III do VI szkół podstawowych z Gminy Nadarzyn – mówi Agnieszka Kuźmińska, Zastępca Wójta Gminy Nadarzyn. – Dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa oraz zagrożeniami, jakie mogą je codziennie spotkać na drodze. Władze naszej gminy bardzo chętnie angażują się w tego typu przedsięwzięcia, ponieważ przez Nadarzyn przebiega bardzo ruchliwa droga szybkiego ruchu, czyli tzw. trasa katowicka.

Firma 3M Poland, współorganizując akcję „Bezpieczna szkoła przy drodze”, działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa i realizuje globalne cele polityki zrównoważonego rozwoju.

Podpisując Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zobowiązaliśmy się do aktywnych działań na rzecz poprawy kwestii bezpieczeństwa na polskich drogach – mówi Grzegorz Iracki, Dział Materiałów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 3M Poland. – Dlatego z dużą radością, aktywnie włączyliśmy się w organizację pokazu „Bezpieczna szkoła przy drodze” w Nadarzynie, czyli miejscowości i gminie, w której mieści się centrala polskiego oddziału 3M. Jako duży zagraniczny inwestor, funkcjonujący na co dzień w nadarzyńskiej lokalnej społeczności, czujemy się w obowiązku edukować dzieci w wieku szkolnym w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności w aspekcie związanym z transportem ciężarowym.

Wakacje to szczególnie niebezpieczny okres dla dzieci. W tym czasie ma miejsce najwięcej wypadków z udziałem najmłodszych uczestników dróg. Według raportu Komendy Głównej Policji.

„Wypadki Drogowe w Polsce” liczną grupę poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych stanowią osoby w wieku 0-14 lat. W 2009 roku 5 050 dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym zostało poszkodowanych, a 128 poniosło śmierć. Zgodnie z danymi z Wydziału Profilaktyki i Analiz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w wypadkach z udziałem samochodów ciężarowych uczestniczyło prawie 2 500 osób, z czego 280 zginęło.