Aktualności

Delegacja wietnamska w Polsce!

15.3.2011 10:23

Okazało się, że przyczyny wypadków drogowych są podobne do naszych. Głównymi są nadmierna prędkość oraz jazda po spożyciu alkoholu. Wietnam jest podobnym  do naszego krajem pod względem obszaru jednak ponad dwukrotnie gęściej zaludnionym. Na wietnamskich drogach co roku ginie ponad 11 tysięcy osób. Znaczna różnica jest w liczbie wypadków drogowych oraz liczbie rannych. Liczba wypadków drogowych jest nieznacznie większa od liczby ofiar śmiertelnych co oznacza, że praktycznie w każdym wypadku drogowym ktoś ginie. Liczba osób rannych jest niższa niż ofiar śmiertelnych. Powodem takiej struktury jest znaczna różnica w typach i ilościach zarejestrowanych pojazdów. W Wietnamie głównie zarejestrowane są pojazdy jednośladowe (ponad 30 milionów) a samochodów około milion trzysta tysięcy. W związku z tym w wypadkach głównie poszkodowani są użytkownicy jednośladów. Przy niskiej świadomości społecznej dotyczącej noszenia kasków ciężkość wypadków drogowych jest dramatyczna.

 W Polsce, delegacja z Wietnamu mogła zapoznać się ze strony teoretycznej jak i praktycznej jak działają służby w Polsce. W Warszawie gościli w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, Komendzie Stołecznej Policji, Wydziale Ruchu Drogowego, a w Olsztynie w Straży Pożarnej.

W Warszawie delegaci mieli możliwość zapoznania się z pracą Instytutu Transportu Samochodowego. Pracownicy Instytutu przedstawili główne projekty, które są obecnie realizowane oraz sprzęt techniczny jakim dysponują. Dodatkową atrakcją była jazda na wysokiej klasy symulatorze ciężarówki i samochodu osobowego oraz na symulatorach zderzeń i dachowania. Delegaci uczestniczyli również w konferencji na terenie Sejmu RP zatytułowanej. „Bezpieczeństwo Drogowe w Polsce i Wietnamie”.

W Olsztynie goście zostali przyjęci przez Prezydenta Olsztyna oraz gościli w Urzędzie Marszałkowskim. W czasie tych spotkań wywiązała się ciekawa dyskusja na temat kandydatur na 7 nowych cudów świata natury, podczas której obydwie strony zadeklarowały, że zagłosują na siebie. Delegacja gościła również w Miejskim Zakładzie Profilaktyki i Terapii Uzależnień gdzie zapoznała się z założeniami i przebiegiem kampanii „Piłeś nie jedź” oraz działaniami profilaktycznymi podejmowanymi w Olsztynie. Delegaci wzięli udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego. Goście z  Wietnamu  mieli także możliwość podpatrzeć  jak pracuje policja drogowa w terenie.

Prezentacja stanu brd w Wietnamie wyraźnie pokazuje pola, które są do poprawienia. Konieczne jest wzmocnienie kontroli drogowej, dostosowanie prawa do działań zmierzających do podniesienia bezpieczeństwa na drogach. Niezwykle istotna jest też zmiana sposobu prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Zajęcia w przedszkolu nr 16 w Olsztynie wywarły wielkie wrażenie na delegacji. Ilość stosowanych pomocy naukowych oraz metody prowadzenia zajęć są rzadko spotykane w Wietnamie.

Cieszymy się, że mieliśmy okazję gościć delegację Wietnamską w Polsce i mamy nadzieję na przyszłą współpracę!