Działania partnerów

Michelin – jeden z członków Partnerstwa – rozpoczął nowy projekt: Ciśnienie pod kontrolą.

20.9.2006 14:53

18 września, na placu Bankowym w Warszawie, rozpoczęła się polska edycja europejskiej akcji edukacyjnej „Ciśnienie pod kontrolą”. W 42 miejscowościach w całej Polsce kierowcy będą mogli nieodpłatnie sprawdzić ciśnienie w oponach i dowiedzieć się od ekspertów, dlaczego prawidłowe ciśnienie jest tak ważne dla bezpieczeństwa jazdy samochodem oraz uzyskać wskazówki jak i kiedy mierzyć ciśnienie.

Akcja organizowana jest przez Michelin pod patronatem Komisji Europejskiej, przy wsparciu Policji oraz Instytutu Transportu Samochodowego. Swym zasięgiem obejmie całą Polskę i potrwa od 18 września do 18 listopada 2006 r. Organizatorzy postawili sobie za cel przebadanie co najmniej 3 tys. samochodów osobowych i dotarcie z akcją informacyjną do kilku milionów kierowców.

Celem akcji jest zachęcenie kierowców do systematycznego sprawdzania ciśnienia w oponach i uświadomienie im, że prawidłowe ciśnienie jest podstawą bezpiecznej jazdy samochodem. Ciśnieniobus Michelin, obsługiwany przez ekspertów i wyposażony w kompresor oraz dokładny manometr, odwiedzi 42 miejscowości w całej Polsce. Wizytom ciśnieniobusa będzie towarzyszyła kampania informacyjna w lokalnej prasie i radiu oraz internecie. Kierowcy uzupełnią powietrze w oponach, uzyskają rzetelną informację o stanie ogumienia, otrzymają instrukcję jak mierzyć ciśnienie oraz naklejki z informacją o zalecanej wartości ciśnienia w poszczególnych oponach. „Ciśnienie pod kontrolą” zyskało w Polsce poparcie Policji i Instytutu Transportu Samochodowego.

Według Wojciecha Przybylskiego, zastępcy dyrektora ds. techniki w Instytucie Transportu Samochodowego – Sprawność techniczna auta zaczyna się od prawidłowego ciśnienia w oponach. Jest to pierwszy parametr sprawdzany podczas badania pojazdu, gdyż ma on wpływ na inne parametry techniczne auta. Ciśnienie należy sprawdzać systematycznie gdyż, jak pokazują badania,zmniejsza się ono w naturalny sposób o około 0.1 bar na miesiąc. Prawidłowe ciśnienie w oponach to podstawa sprawnego i bezpiecznego pojazdu.

Michelin od ponad stu lat namawia kierowców do regularnej kontroli ciśnienia w oponach. Od 1995 r. działania te prowadzone są pod wspólnym hasłem „Ciśnienie pod kontrolą”. W 2004 r. Michelin podpisał Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zobowiązując się do przeprowadzenia akcji we wszystkich krajach UE. Jest to odpowiedź na apel Komisji Europejskiej, która wezwała do podjęcia działań w celu zmniejszenia do roku 2010 liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych o połowę.

W roku 2005 Michelin przeprowadził pilotażową akcję w Warszawie i Olsztynie. Spośród 300 pojazdów 87 proc. poruszało się na niedopompowanych oponach. Był to jeden z najgorszych wyników w Europie. Dla porównania w 2004 r. wśród samochodów skontrolowanych w 18 krajach 66 proc. miało niedostateczne ciśnienie w oponach, a poziom ciśnienia w 43 proc. aut został określony jako niebezpieczny. Jak wynika z francuskich badań aż 6 proc. śmiertelnych wypadków na drogach szybkiego ruchu jest spowodowanych złym stanem ogumienia ( na podstawie danych ASFA (Francuskie Stowarzyszenie Firm Eksploatujących Autostrady).