Działania partnerów

Niebezpieczeństwo w zasięgu ręki – nowa kampania Tramwajów Warszawskich

23.6.2017 11:46

W dniu Inauguracji odbyła się konferencja prasowa w formie panelu dyskusyjnego, w której wzięli udział:

  • Konrad Romik – Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
  • Dr hab. n. o zdr. Robert Gałązkowski –Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
  • Bartłomiej Morzycki – Prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego
  • Łukasz Majchrzak – Centrum Automatycznego NAdzoru nad Ruchem Drogowym przy Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego
  • Wojciech Pasieczny – biegły sądowy, były Szef Wydz. Ruchu Drogowego KS
  • Dr Maria Dąbrowska- Loranc – Dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego
  • Beata Stasiak – Cieślak– psycholog transportu Instytut Transportu Samochodowego
  • Paweł Przestrzelski –  Kierownik Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji;
  • Marcin Kozoń- Szef Nadzoru Ruchu Tramwajów Warszawskich

 

W czasie konferencji zostały poruszone tematy związane z działaniami prewencyjnymi w zakresie BRD, statystykami dotyczącymi wypadków z powodu używania telefonu w czasie uczestniczenia w ruchu drogowym, a także prowadzonymi działaniami edukacyjnymi.

Głównym punktem Inauguracji była widowiskowa symulacja wypadku tramwaju z samochodem osobowym oraz pokaz profesjonalnej akcji ratowniczej z udziałem specjalistycznych służb. Uczestnicy Inauguracji mieli okazję obejrzeć kilka inscenizacji sytuacji niebezpiecznych na drodze stwarzanych przez pieszych, czyli potencjalnie każdego z nas, w wykonaniu Ewy Lorskiej oraz Tomasza Gęsikowskiego – aktorów Teatru Kamienica.

Dodatkowo, uczniowie szkół podstawowych biorący udział w Inauguracji uczestniczyli w warsztatach dotyczących udzielania pierwszej pomocy, obejrzeli muzyczny spektakl edukacyjny „Bezpieczna droga do szkoły” i pokaz technik interwencji i elementów samoobrony w wykonaniu Grupy Pokazowej Straży Miejskiej m.st. Warszawy, skorzystali z miasteczka ruchu drogowego WORD oraz wzięli udział
w konkursach przygotowanych przez Komendę Stołeczną Policji.

Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez edukację i zmniejszenie do zera liczby ofiar kolizji z udziałem tramwajów.

Kampania społeczna „Bądźmy Razem Bezpieczni” z roku na rok znajduje coraz większe grono odbiorców, co znacząco przekłada się na zmniejszenie ilości wypadków na drogach.

Tramwaje Warszawskie rozpoczęły kampanię w 2009 roku. Działania te odniosły oczekiwany skutek. Na przestrzeni tych 9-ciu lat liczba wypadków z udziałem pieszych oraz samochodów na warszawskich torowiskach zmniejszyła się o ponad 30%.

W ramach tegorocznej kampanii Spółka Tramwaje Warszawskie organizuje liczne wydarzenia edukacyjne – akademię filmową dla dzieci w czasie akcji Lato w mieście, warsztaty rowerowe
w Miasteczku Ruchu Drogowego Straży Miejskiej dla seniorów, cykl  audycji radiowych w lokalnej rozgłośni, spektakl edukacyjny „Kulek” dla uczniów szkół podstawowych oraz interaktywne warsztaty teatralne.

Szczegółowe informacje na temat w/w działań znajdują się na stronie internetowej: http://brb.waw.pl/

Link do sportu kampanii: https://youtu.be/qaKRjywAlVo