Aktualności

Dzień Bezpieczeństwa Drogowego w Stacji Mercedes

23.6.2015 11:52

Od godziny 10:00 do 14:00 w Stacji Mercedes gościli uczniowie szkół podstawowych. W letnim pawilonie czekały na nich liczne atrakcje. Grę edukacyjną z zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz prezentację multimedialną dla najmłodszych gości przygotował Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji przeprowadził program edukacyjny, dzięki któremu najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego mogli nauczyć się bezpiecznego poruszania po drodze.
W kąciku Instytutu Transportu Samochodowego zorganizowane zostały gry, zabawy i konkursy związane z bezpieczeństwem drogowym. Ponadto przez cały dzień, dzieci i dorośli mogli skorzystać z symulatora ITS, mierzącego refleks i czas reakcji.
Na stanowisku akcji społecznej „Bezpieczny, bo widoczny”, dzieci miały okazję dowiedzieć się dlaczego należy nosić odblaski, a także samodzielnie je wykonać pod okiem instruktora. Goście Stacji zostali również zapoznani przez Automobilklub Polski z teoretycznymi i praktycznymi zasadami pierwszej pomocy.

Od godziny 14:00 do 18:00 odbył się cykl warsztatów dla dorosłych, w czasie których psycholog z Fundacji ZenDriving przedstawił zagrożenia wynikające z korzystania z telefonu podczas jazdy oraz zaproponował konkretne sposoby pracy nad niebezpiecznymi nawykami. Natomiast instruktor firmy Dorel Polska poprowadził warsztaty z poprawnego montowania fotelików i zapinania pasów u dorosłych oraz u dzieci. Każdy gość Stacji mógł zaprosić instruktora do swojego auta, by ten profesjonalnym okiem skontrolował, czy fotelik w samochodzie jest poprawnie zamontowany. Dodatkowo, udostępnione zostały alkogogle, za pomocą których każdy chętny mógł się przekonać, jak alkohol wpływa na spostrzeganie, uwagę i czas reakcji.

Na zakończenie Dnia Bezpieczeństwa Drogowego w Stacji Mercedes odbyła się dyskusja na temat bezpieczeństwa dzieci na drodze i wyzwań z tym związanych. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in. kwestie dotyczące najnowszych regulacji prawnych oraz ich praktyczne przełożenie na bezpieczeństwo ruchu drogowego. W debacie udział wzięli: Andrzej Grzegorczyk – Wiceprezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, Łukasz Majchrzak – Naczelnik Wydziału Analiz i rzecznik prasowy CANARD, Sławomir Czyżniak – Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji – nakomisarz Sławomir Czyżniak, Jacek Zalewski – były szef stołecznej drogówki, Prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Rozmowę poprowadził Bartłomiej Morzycki – Prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć