Aktualności

Rozdano nagrody w konkursie "Świecę przykładem – jestem widoczny!"

6.11.2006 11:17

Patronat nad konkursem objęła Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Droga i Bezpieczeństwo, Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. Ideę wspiera także Komenda Główna Policji.

Konkurs rysunkowy to część ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Świecę przykładem – jestem widoczny” przygotowanej przez firmę CPP Toruń-Pacific, producenta płatków śniadaniowych NESTLÉ. Celem akcji oraz konkursu jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci na drodze, szczególnie na obowiązek noszenia odblasków przez osoby poniżej 15 lat poruszające się poza terenem zabudowanym. Odblaski sprawiają, że każdy pieszy jest widoczny z odległości kilkuset metrów. Bez tego elementu, kierowca może zauważyć ciemną sylwetkę zaledwie kilka metrów przed pędzącym pojazdem.

Szczególnie ważna jest edukacja i popularyzacja mody na noszenie odblasków wśród dzieci. Stąd konkurs rysunkowy, skierowany do uczniów szkół podstawowych. Poprzez swoje prace plastyczne dzieci pokazują jak zachowują się na drodze, uczą się jak korzystać z odblasków, bawiąc się zdobywają nową wiedzę.

Na konkurs nadesłano 432 prace, a wiele z nich zostało przygotowanych na zajęciach w szkołach, świetlicach oraz na spotkaniach zuchów i harcerzy. Technika prac była różnorodna, dominowały rysunki wykonane kredkami i farbami plakatowymi. Część prac była przygotowana w formie kolaży, znaczków odblaskowych czy rysunków na jedwabiu.

Jury w składzie: Joanna Czerwińska-Jędrych (Pracownia C&C), Joanna Gabrysiak (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), Aneta Jeżyna (centrum Inca Play), Jowita Kiepas-Szaniawska (Program „pociąg do sztuki”), Monika Kłosińska (CPP Toruń-Pacific), Joanna Kulwicka (Stowarzyszenie Droga i Bezpieczeństwo) wybrało 30 najlepszych prac. Przyznano 9 nagród głównych (rowery Kross) oraz 21 wyróżnień (12 zestawów farb akrylowych Van Gogh i 9 plecaków odblaskowych EastPack). Prace były oceniane w trzech kategoriach wiekowych: dzieci 6-8 lat, 9-10 lat i 11-13 lat.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 18 listopada (sobota) o 13.00 w centrum zabaw Inca Play, mieszczącym się w centrum handlowym Blue City w Warszawie (al. Jerozolimskie 179).

Patroni medialni konkursu: Wprost, Komputerowa Gratka, Cyber Mycha, The Warsaw Voice, portal wp.pl, Radio WaWa i portal epr.pl.

Wszystkie nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie www.swiece-przykładem. oraz zaprezentowane na wystawach na stacji warszawskiego metra Centrum (od 18.11.2006 do 12.12.2006), w centrum Blue City – IV piętro (od 19.12.2006 do 19.01.2007), w centrum prasowym BOOM (od 20.01.2007 do 14.02.2007).

Lista nagrodzonych:

Dzieci 6-8 lat:
Rowery Kross:
1. Marcelina Nejman, Lubichowo
2. Sandra Peda, Łódź
3. Tomasz Mrek, Rudziniec, woj. Śląskie
Zestawy farb akrylowych Van Gogh:
1. Mateusz Winkel, Wągrowiec
2. Piotr Siwik, Urszulin
3. Katarzyna Sułkowska, Wojbórz
4. Oliwia Garczyk, Sułoszowa
Plecaki odblaskowe:
1. Paweł Krzesiński, Działdowo
2. Aleksandra Calik, Kraków
3. Arkadiusz Gałka, Rudziniec

Dzieci 9-10 lat:
Rowery Kross:
1. Monika Klechamer, Skąpe
2. Agnieszka Urbaniak, Szczecin
3. Kornelia Krakowska, Mirsk
Zestawy farb akrylowych Van Gogh:
1. Monika Rumin, Ostaszewo
2. Angelika Stankiewicz, Glinianka
3. Daria Szaraniec, Przystajń
4. Magdalena Wieteszka, Pruszków
Plecaki odblaskowe:
1. Karolina Kwiatkowska, Glinianka
2. Weronika Rowińska, Glinianka
3. Natalia Majocha, Borowa

Dzieci 11-13 lat:
Rowery Kross:
1. Anna Klechamer, Skąpe
2. Marcin Hołowacz, Kowary
3. Kornelia Janczak, Kretomino
Zestawy farb akrylowych:
1. Łukasz Łaguna, Biała Piska
2. Karolina Małek, Wrocław
3. Mateusz Drożdż, Turek
4. Ewa Wroniewicz, Warszawa
Plecaki odblaskowe:
1. Natalia Walentyńska, Gliwice
2. Martyna Miodek, Sułoszowa
3. Dariusz Chrabąszcz, Borowa