Aktualności Wyróżnione

Wyniki badań i eksperci o rewolucji w przepisach dot. konfiskaty samochodów pijanym kierowcom

7.3.2024 10:51

14 marca b.r. w życie wejdą przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Przedstawiamy szczegóły dotyczące nowelizacji Kodeku karnego, opinie ekspertów oraz wyniki badań polskich kierowców zrealizowane przez firmę AlcoSense, producenta alkomatów osobistych.

  • W całym 2023 r. służby zanotowały ponad 90 tys. przypadków jazdy po alkoholu. W tym roku policja zatrzymała już blisko 13 tys. kierujących pod wpływem napojów z procentami.
  • Konfiskata pojazdu czeka kierujących mających we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Według nowych przepisów auta będą mogli stracić również ci, którzy po spożyciu napojów wyskokowych spowodują wypadek (od 0,5 do 1 promila, powyżej tej wartości konfiskata jest obowiązkowa).
  • Na zlecenie firmy AlcoSense zbadano 1000 polskich kierowców. Ponad 40% respondentów uznaje konfiskatę samochodu za skuteczną karę dla osób, które zdecydowały się na jazdę na podwójnym gazie.
  • Co czwarty (27%) badany kierowca po spożyciu alkoholu zastanawiał się, czy może prowadzić samochód.
  • Najczęściej (aż 65%) wskazywanym przez ankietowanych powodem, dla którego zdecydowali się oni na jazdę nie mając pewności, czy są trzeźwi, było dobre samopoczucie.

Więcej danych znajduje się w załączonej informacji prasowej. Sprawę skomentowali dla Państwa Dorota Olszewska – prezeska Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, Wojciech Pasieczny – biegły sądowy i członek Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym oraz Gabriel Gatner – adwokat specjalizujący się w sprawach związanych z jazdą po alkoholu.

Komentarze ekspertów, nagranie audiowyniki badań i dodatkowe zdjęcia dostępne folderze: http://sarota.pl/PR/AlcoSense_14marca_nowe_przepisy