Aktualności

Zapraszamy na piknik edukacyjny "Bezpieczeństwo od Małego"

7.5.2015 9:01

W tym roku Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego obchodzony jest od 4 do 10 maja. Jego tematem przewodnim jest bezpieczeństwo dzieci na drogach. Celem – edukacja najmłodszych uczestników ruchu na temat bezpiecznych zachowań oraz wpływ na decydentów, którzy mogą to bezpieczeństwo poprawiać.

Do pikniku, który ma edukować poprzez zabawę dołączyło się również Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. Dzięki wsparciu partnerów, którzy tworzą Stowarzyszenie, dzieci i dorośli mogą liczyć na wiele ciekawych atrakcji.

Firma Michelin zaprezentuje m.in. program edukacyjny Autochodzik., który jest skierowany do przedszkolaków. Podczas zabawy dzieci będą miały okazję wcielić się w rolę policjantów i pieszych, poznać świat znaków i symboli drogowych, nauczyć się prawidłowych postaw na drodze, rozpoznawać dźwięki ulicy czy też niebezpieczne sytuacje.

Organizatorzy kampanii „Bezpieczny, bo widoczny” pokażą dzieciom, jak działają odblaski. Będzie też okazja do wykonania własnych elementów odblaskowych. Nie zabraknie konkursów, quizów drogowych i licznych niespodzianek, które zostaną zorganizowane dzięki Tramwajom Warszawskim i PZU.

Dorośli uczestnicy pikniku będą mogli dowiedzieć się, jak prawidłowo dobrać fotelik samochodowy i jak go dobrze zamontować. A to wszystko w komfortowym wnętrzu Mercedesa Klasy V i dzięki fotelikom udostępnionym przez projekt edukacyjny Świadomy Kierowca.

Podczas wydarzenia będzie również okazja do sprawdzenia swojego stanu koncentracji podczas prowadzenie samochodu. Pomoże w tym metoda biofeedback udostępniona przez Fundację ZenDriving . Na miejscu będą również psychologowie, którzy udzielą konsultacji na temat redukcji stresu podczas jazdy samochodem.

Organizatorzy wydarzenia to Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wraz z partnerami z organizacji rządowych, pozarządowych i prywatnych – w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.

 

Pozostałe atrakcje przewidziane w czasie pikniku to:

– Szpital dla Pluszaków, czyli edukacja z zakresu Pierwszej Pomocy dla dzieci i ich rodziców,

– prezentacja pojazdów ratowniczych,

– otwarty teatr z udziałem dzieci,

– malowanie bezpieczeństwa, czyli jak dzieci postrzegają bezpieczne ulice,

– rowerowe i hulajnogowe tory przeszkód,

– teoretyczne testy na kartę rowerową,

– możliwość zapoznania się ze sprzętem używanym przez Policję m.in. radiowozami i motocyklami,

– warsztaty z zakresu bezpieczeństwa osób niewidomych jako uczestników ruchu drogowego,

– prezentacja zasad działania fotoradarów,

– spacer oraz gry, zabawy i konkursy odbywające się w alkogoglach, które zaburzają równowagę oraz imitują stan po spożyciu alkoholu.

 

I wiele więcej!

 

Równocześnie w trakcie trwania wydarzenia, Polski Czerwony Krzyż będzie prowadził szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, ratownictwa i pomocy socjalnej. Ponad to prowadzony będzie pobór krwi i promocja honorowego krwiodawstwa. Odbędą się również Parkowe Mistrzostwa Nordic Walking dla Seniorów.

 

 

Więcej informacji: Dorota Olszewska, tel. 608 622 027, mail: dorota.olszewska@pbd.org.pl