Aktualności

10. Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

3.12.2019 17:04

22 listopada br. w Warszawie odbyła się 10. Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zorganizowana przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz Krajową Radę Bezpieczeństwa Drogowego. Wydarzenie uświetniło pojawienie się gości specjalnych, takich jak przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz Komisji Europejskiej.

Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to jedyna taka okazja w roku, podczas której w jednym miejscu zbierają się osoby, instytucje i organizacje, które na co dzień zajmują się poprawią bezpieczeństwa na drogach. Na tegorocznym wydarzeniu pojawili się również goście specjalni, m.in. Matthew Baldwin – Koordynator ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Zrównoważonej Mobilności KE, Rafał Weber – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, a także członkowie Komisji Infrastruktury, Jerzy Paul i Mirosław Suchoń. Obecność znamienitych gości stworzyła doskonałą okazję do wyróżnienia najbardziej zasłużonych jednostek, które w minionym roku odniosły sukcesy w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

– Mija już 10. lat od kiedy Krajowa Rada i Partnerstwo organizują wspólnie to ważne wydarzenie. Ważne, ponieważ jego stawka jest najwyższa z możliwych. Wszyscy wspólnie dążymy bowiem do jednego celu – by ofiar wypadków było jak najmniej – podsumował Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady BRD.

– Będziemy chcieli pokazać naszą aktywność w dziedzinie poprawy brd. (…) Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym zostało zrobione bardzo dużo dlatego nisko się kłaniam wszystkim tym, którzy – na przestrzeni ostatnich lat, a nawet dekad – do tego się przyczynili. (…) Na przestrzeni tego wieku redukcja wypadków wyniosła blisko 50%, ale cały czas w tej dziedzinie naprawdę jest bardzo dużo do zrobienia. Musimy skupić się na tym wszyscy: my strona rządowa, Sejm jako strona ustawodawcza, oczywiście przy współpracy ze środowiskami. Musimy tworzyć przepisy prawa, które pozwolą na to, aby redukcja wypadków, rannych oraz ofiar śmiertelnych nadal postępowała. Tutaj chcę zadeklarować pełne otwarcie Ministerstwa Infrastruktury. Staramy się wsłuchiwać w głosy różnego rodzaju środowisk, organizacji, które chcą kreować tę działalność i mam nadzieję, że w tym zakresie Państwa nie zawiedziemy  – mówił Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

Nagrody Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Jak co roku, jurorzy przyznali wyróżnienia w kategoriach: Osoba Roku, Organizacja Pozarządowa Roku, Instytucja Publiczna Roku, Firma Roku, Media Roku, a także nagrody specjalne.

Podczas wręczania statuetek najwięcej emocji wzbudził moment, gdy na scenie pojawił się Andrij Sirowackij, zawodowy kierowca z Ukrainy, który w czerwcu po karambolu na autostradzie A6 pod Szczecinem ratował ludzi z płonących samochodów. Za bohaterski wyczyn przyznano mu wyróżnienie Kierowcy Roku 2019. Laureat otrzymał ogromne brawa zgromadzonej publiczności. 

Nagrody Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2019 otrzymali:

  • Monika Folwarczny, instruktor nauki jazdy, tłumaczka języka migowego – w kategorii Osoba Roku,
  • Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów Senior z Małogoszcza – Organizacja Pozarządowa Roku,
  • KSRG OSP Czerna i OSP KSRG Ujazd Górny – statuetka Instytucji Publicznej Roku, 
  • Compensa Polska – Firma Roku,
  • Program „W Akcji” TVP INFO – Media Roku,
  • Nagrodę specjalną w kategorii Media otrzymał portal Prawo Drogowe News.

Galę uświetnił występ Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej pod batutą Andrzeja Sztaby.