Media o nas

Ekspert: warto wpisać zarzut „zabójstwa drogowego” do kodeksu

28.10.2019 23:24

– Jeżeli kary za wykroczenia drogowe nie będą dotkliwe i egzekwowalne, nie będzie poprawy bezpieczeństwa – mówiła w radiowej Trójce Agata Gajos z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. – Warto wprowadzić do Kodeksu karnego zarzut „zabójstwa drogowego” – mówił Janusz Popiel ze Stowarzyszenia Alter Ego.

Prokuratura rozważa postawienie sprawcy wypadku na Bielanach w Warszawie zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Może mu za to grozić od ośmiu do 25 lat więzienia. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło 20 października. Kierowca BMW, znacznie przekraczając prędkość, potrącił przechodzącego przez pasy mężczyznę. 33-latek zginął na miejscu.

pasach 1200.jpg

Warszawa: protest mieszkańców na ul. Sokratesa po tragicznym wypadku

Infrastruktura rozwiązaniem problemu szalonych kierowców

W ocenie Agaty Gajos, taki zarzut i taki precedens to „byłoby coś, co otworzyłoby oczy niektórym”. – Ale jestem też zdania, że dopóki nie wyszkolimy kierowców, jedynym rozwiązaniem, by zapobiec takim zdarzeniom jest infrastruktura – mówiła w „Pulsie Trójki”.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji „Salon polityczny Trójki„, „Puls Trójki” i „Śniadanie w Trójce„.

W ocenie Janusza Popiela, rozważanie zarzutów zabójstwa z zamiarem ewentualnym „wynika z dyskusji społecznej”. – Warto wprowadzić do Kodeksu karnego zarzut „zabójstwa drogowego” – mówił członek Stowarzyszenia Alter Ego.

Gość radiowej Trójki zwrócił uwagę, że taki przepis działa we Włoszech, choć jest rzadko stosowany. – Niedługo podobne zapisy będą stosowane w Wielkiej Brytanii. Szczególne naruszenia przepisów powinny być odpowiednio sankcjonowane – mówił Janusz Popiel. – Większość wyroków, jakie zapadają w polskich sądach, to rok więzienia, w zawieszeniu na trzy lata – podkreślił.

Nieskuteczne kary w zawieszeniu

Agata Gajos komentowała, że orzekanie kar w zawieszeniu nie działa odstraszająco. – Nikt nie myśli o tym wszystkim, co się dzieje obok, czyli w rodzinie ofiary – mówimy o dużo większych stratach niż sam wypadek – podkreśliła. – Instrumenty prawne są. Myślę, że jeżeli kary nie będą dotkliwe i egzekwowalne, nie będzie poprawy – zaznaczyła.

>>> [TAKŻE W TRÓJCE] Czy nowe przepisy poprawią bezpieczeństwo?

W dalszej części rozmowy także o mandatach dla kierowców oraz o sprawie Artura Zawiszy. Zachęcamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Audycja: Puls Trójki
Prowadzący: Marcin Pośpiech 
Goście: Agata Gajos (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), Janusz Popiel (Stowarzyszenie Alter Ego)
Data emisji: 28.10.19
Godzina emisji: 17.45

mbl