Aktualności Wyróżnione

Autosobriety – ruszaj bez promili!

23.9.2022 17:44

W ubiegłym roku doszło do blisko 2,5 tys. wypadków, w których uczestniczyli użytkownicy dróg będący pod wpływem alkoholu. Aż 331 z nich okazywało się wypadkiem śmiertelnym. Są to alarmujące dane i konieczne są działania, które poprawią bezpieczeństwo na drogach oraz zwiększą świadomość w zakresie zagrożeń związanych z jazdą po spożyciu alkoholu. Właśnie taką inicjatywą jest program szkolenia kierowców „Autosobriety – ruszaj bez promili”, który we wrześniu został zainaugurowany w Płocku. Swoim patronatem objęło go Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.  

Szkolenie, które może wiele zmienić 

 „Autosobriety” to program szkolenia kierowców online, mający na celu zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, a co za tym idzie – śmiertelnym wypadkom i kolizjom drogowym. Jest on kierowany przede wszystkim do przyszłych kierowców, instruktorów szkół jazdy oraz ośrodków szkolenia. Powstał z inicjatywy UNITAR – Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń (United Nations Institute for Training and Research) i jest obecnie realizowany w Republice Południowej Afryki, Dominikanie, Meksyku, Ekwadorze. Polska jest pierwszym krajem europejskim, w którym wdrażany jest program, a koordynacją wdrożenia zajmuje się CIFAL Płock, jeden z 25 afiliowanych, międzynarodowych centrów szkoleniowych UNITAR.  

Jak to wygląda w praktyce? 

Szkolenie jest całkowicie bezpłatne i składa się z czterech modułów online, dostępnych bezpośrednio na stronie UNITAR, a także na partnerskiej platformie mikrolearningowej EdApp. Uczestnicy dowiedzą się z nich jaki wpływ na organizm i prowadzenie pojazdu ma alkohol, jakie ryzyka są z tym związane, z jakimi konsekwencjami prawnymi należy się liczyć prowadząc pojazd po spożyciu oraz jak wyglądają statystyki dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu w Polsce i na świecie. W ramach szkolenia kursanci mogą też skorzystać ze specjalnych gogli VR, przez które można obejrzeć film odwzorowujący sposób postrzegania osoby będącej pod wpływem alkoholu.  

PBD patronem programu  

Program został objęty patronatem przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce. 

– Cieszymy się, że możemy patronować inicjatywie, której podstawą jest ciekawy i angażujący program edukacyjny. Problem prowadzenia po alkoholu na polskich drogach jest niestety wciąż aktualny. Podstawą do jego wyeliminowania jest konsekwentne uświadamianie i szkolenie z zagrożeń, jakie ze sobą niesie. Szczególnie ważną grupą w tym szkoleniu są młodzi kierowcy. Tym bardziej cieszy nas to, że program „Autosobriety” został skierowany szczególnie do tej grupy użytkowników dróg – mówi Dorota Olszewska, prezeska Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. 

Ponadto, partnerem programu w naszym kraju jest Stowarzyszenie Polska Wódka – Polish Vodka Association (PVA), które zajmuje się m.in. działaniami edukacyjnymi w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu, wspiera edukację młodych kierowców w celu zapobiegania prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, prowadzi programy edukacyjne dotyczące wpływu alkoholu na organizm.  

– Wszyscy musimy mieć świadomość, że nie ma zgody na prowadzenie pojazdów przez nietrzeźwych kierowców. Dlatego nasze przesłanie jest proste: kiedy w planach mamy podróż autem – bezwzględnie zrezygnujmy z alkoholu, bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg jest najważniejsze. Nasze Stowarzyszenie angażuje się w akcje społeczne i edukacyjne dotyczące odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu – uważamy, że wiedza i wynikająca z niej świadomość oraz odpowiedzialność są najważniejsze – podsumowuje Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska, dyrektor Generalna Stowarzyszenia. 

Chcesz widzieć więcej? Chciałbyś wdrożyć program szkolenia i potrzebujesz wsparcia?

Napisz: cifal@plock.eu