Aktualności Wyróżnione

Jakimi kierowcami są nasi dziadkowie?

19.1.2023 14:57

W najbliższy weekend Dzień Babci i Dzień Dziadka. Zobaczcie, jakimi kierowcami są Wasi dziadkowie i poznajcie wskazówki, które możecie im przekazać, by jak najdłużej zachowali sprawność za kierownicą

Starsi kierowcy, to grupa, która powoduje najmniej wypadków drogowych. W przeciwieństwie do młodych, nie poszukują ryzyka i nie łamią świadomie przepisów. Unikają jazdy nocą, w złych warunkach atmosferycznych, po nieznanych trasach. Niedoskonałości rekompensują doświadczeniem i rozwagą. Natomiast to oni właśnie są bardziej narażeni na wszelkie obrażenia, włącznie ze śmiertelnymi. Wiek niesie ze sobą pewne ograniczenia, które wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Z wiekiem zachodzi wiele istotnych zmian. Pogarsza się ostrość wzroku oraz szerokość pola widzenia, wzrasta wrażliwość na ostre światło, które może nawet oślepić na kilka sekund, a jazda w nocy staje się znacznie większym wyzwaniem. Podobnie pogarsza się słuch i zdolność słyszenia kierunkowego. Tak zwane „rozpraszacze” – telefon, burzliwa audycja radiowa lub rozmowa z pasażerem mogą znacznie ograniczyć zdolność koncentracji, przewidywania i reakcji. Do tego dochodzi znacznie wolniejszy czas reakcji – zwłaszcza, gdy w tym samym czasie działają inne bodźce, takie jak sygnalizacja świetlna, duże natężenie ruchu czy złe warunki atmosferyczne.

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest pogorszenie ogólnej sprawności fizycznej – np. problemy ortopedyczne mogą znacznie opóźnić czas reakcji lub poważnie ograniczać pole widzenia. Inną ważną kwestią dla kierowców są przyjmowane leki, które mogą powodować zmęczenie, utrudniać koncentrację i uwagę. Niestety procesu starzenia się nie da się zatrzymać. Ale można zrobić wiele, aby jak najdłużej pozostać w dobrej formie i cieszyć się mobilnością.

– Mobilność osób 50+ jest bardzo ważna. Współcześni dziadkowie to osoby niezależne, bardzo często jeszcze pracujące zawodowo, dla których możliwość samodzielnego przemieszczania się jest bardzo istotna – mówi Dorota Olszewska, Prezeska Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. – Warto przypominać dziadkom, nie tylko od święta jak ważna jest profilaktyka, badania i aktywność fizyczna by być sprawnym uczestnikiem ruchu drogowego.

Poznajcie kilka wskazówek które możecie przekazać dziadkom i babciom by poprawić ich samopoczucie i bezpieczeństwo za kółkiem.

Więcej informacji znajdziecie w naszym przewodniku „Nasze AUTO bezpieczeństwo 50+ Co zrobić by jak najdłużej jeździć bezpiecznie samochodem?” dostępnym tutaj: https://www.pbd.org.pl/wp-content/uploads/2022/11/Nasze-AUTO-bezpieczen%CC%81stwo-50plus_druk2022.pdf

A to kilka propozycji na prezent dla dziadków kierowców:

– kurs jazdy doszkalającej (najlepiej wspólny)

– pakiet badań profilaktycznych

– voucher na masaż lub karnet na basen

– komplet opon samochodowych

– przegląd samochodu

– apteczka pierwszej pomocy

– mycie i sprzątanie auta 🙂

Bezpiecznej Drogi!