Działania partnerów

Smart bell – polski wynalazek, dla kierowców i rowerzystów

20.4.2017 18:13

Dlatego AXA wsparła stworzenie innowacyjnego dzwonka rowerowego, który emituje sygnał ostrzegawczy przez głośniki pobliskich samochodów, by zwrócić uwagę kierowców na zbliżającego się rowerzystę.

– Na razie testujemy dzwonek. Jeśli będzie duże zainteresowanie wśród rowerzystów, możliwe będzie rozpoczęcie masowej produkcji. Sądzimy, że ten wynalazek może stać się rewolucją dla kierowców i rowerzystów. Póki co, chcemy przy jego pomocy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drodze – mówi Rafał Ponewczyński, dyrektor marketingu AXA Polska.

Smart bell to wynik półrocznej pracy inżynierów, którzy wykorzystując innowacyjną technologię, w oparciu o dobrze nam znany, tradycyjny dzwonek rowerowy, stworzyli innowacyjny sposób komunikacji pomiędzy rowerzystami i kierowcami.

– Podczas gdy samochodowe systemy bezpieczeństwa są udoskonalane z każdym nowym modelem, to rower jest skazany na zwykły dzwonek. A rowery i samochody poruszają się przecież po tych samych drogach. Postanowiliśmy wyrównać szansę rowerzystów i kierowców, dać szansę na lepszą komunikacją na głośnych i zatłoczonych ulicach. Tak narodził się pomysł na smart bell – wyjaśnia Mikołaj Stefański z agencji FCB Warsaw, autora pomysłu.

Smart bell pełni funkcje dzwonka rowerowego, który przy każdym użyciu, oprócz analogowego dźwięku alarmowego, uruchamia nadajnik radiowy. Sygnał, przy pomocy technologii RDS, jest przekazywany do okolicznych odbiorników samochodowych, tak by ostrzec kierowców o nadjeżdżającym rowerze, nawet kiedy radio jest w trybie MP3 czy odtwarzana jest płyta CD.

Smart bell ma swoją premierę na tegorocznych targach Warsaw Bike Show. Podczas trzydniowych targów można osobiście przetestować innowacyjny dzwonek, a przy okazji poznać oraz kupić ubezpieczenie wypadkowe dla rowerzystów smart bike.