Aktualności Wyróżnione

Znamy zwycięzców konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego!

29.11.2021 12:58

Polskie Radio Kierowców, ARVAL SERVICE LEASE POLSKA, Motopozytywni Trójmiasto i Marcin „Borkoś” Borkowski zostali nagrodzeni w XI edycji konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz brd otrzymał Marek Dworak.

Ideą konkursu jest promowanie i uhonorowanie osób i inicjatyw, które są podejmowane w różnych zakątkach Polski, a które dotyczą podnoszenia bezpieczeństwa drogowego. Zgłoszenia do nagrody w XI edycji przyjmowane były w pięciu kategoriach: osoba, media, firma, organizacja pozarządowa i instytucja publiczna. Kapituła postanowiła nie przyznawać nagrody w kategorii Instytucja publiczna roku ze względu na zbyt małą liczbę zgłoszeń. Wyłoniono 12 nominowanych w 4 kategoriach.

Nominowani  i nagrodzeni w XI edycji konkursu:

OSOBA ROKU

Zwycięzca:

Marcin Borkoś Borkowski – wolontariusz, znany warszawski ratownik medyczny, który z pełnym poświęceniem starał się ratować życie i zdrowie mieszkańców stolicy.

Nominowani:

Waldemar Kuliński – Od 1999 r. dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Aktywny pasjonat bezpieczeństwa ruchu drogowego, który umiejętnie łączy aktywność urzędową z działalnością na niwie brd. 

Dominik Grabowski – egzaminator w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu oraz sekretarz Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

MEDIA ROKU

Zwycięzca:

Polskie Radio Kierowców – Polskie Radio Kierowców całodobowa, tematyczna stacja radiowa Polskiego Radia poświęcona informacjom z dróg i motoryzacji.

Nominowani

Moto.pl – Moto.pl to największy serwis poświęcony motoryzacji w Polsce. Portal od początku istnienia aktywnie włącza się w dyskusje dotyczące bezpieczeństwa drogowego.

SmartRide.pl – portal prowadzi multimedialną akcję edukacyjną „SmartRide. Przepis na jazdę”, w ramach której przybliża użytkownikom tych pojazdów nowe przepisy drogowe – od podstawowych zasad ruchu po niuanse i wątpliwości interpretacyjne. 

FIRMA ROKU:​​

Zwycięzca:

Arval Service Lease Polska Sp. z o.o – specjalizujący się w wynajmie pojazdów z pełną obsługą oraz w nowych rozwiązaniach w zakresie mobilności. Aktywnie angażuje się w działania podnoszące świadomość kierowców i ich umiejętności w zakresie prowadzenia auta. 

Nominowani:

Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. – firma od wielu lat prowadzi program „ORLEN. Bezpieczne drogi”, którego głównym założeniem jest edukacja w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, dostarczanie narzędzi pomocnych w zdobywaniu wiedzy oraz prezentowanie dobrych praktyk. 

Volvo Poland – Firma od 5 lat prowadzi społeczną akcję #ProfesjonalniKierowcy, której zadaniem jest kształcenie dorosłych osób w kierunku wykonywania zawodu kierowcy ciężarówki ( zestawu ciężarowego).

ORGANIZACJA POZARZĄDOWA ROKU

Zwycięzca:

Motopozytywni Trójmiasto – ​​to grupa wolontariuszy – zapaleńców, którzy na co dzień wykonują różne zawody, a w wolnym czasie uczą zasad niesienia pierwszej pomocy i propagują bezpieczne zachowania na drodze. 

Nominowani:

Grupa Kierowców Dzieciom – Członkowie grupy skupiają się głównie na pomocy Rodzinnym Domom Dziecka i Zawodowym Rodzinom Zastępczym. Wspierają aktywność fizyczną dzieci oraz ich bezpieczeństwo na drodze.  

Miasto Jest Nasze – Stowarzyszenie aktywnie działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jako przykłady warto wspomnieć chociażby o takich akcjach jak: “Warszawska mapa cudów drogowych”, kampania “Chodzi o życie” i publikacja raportu “Ofiary prędkości – koszty społeczne i gospodarcze”. 

Nagrodę specjalną za całokształt pracy na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego przyznano Markowi Dworakowi – ekspertowi ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Cieszę się, że pomimo pandemii i ograniczenia wielu aktywności, nadal nie brakuje w naszym kraju indywidualnych inicjatyw, których celem jest poprawa bezpieczeństwa drogowego w Polsce – mówi Dorota Olszewska, prezeska PBD – Od lat obserwujemy i nagradzamy ludzi, firmy, media i organizacje pozarządowe, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. W 2020 roku w Polsce doszło do ponad 380 tys. kolizji drogowych. Zginęło 2500 osób. Wspólnie musimy działać, by ofiar było jak najmniej – dodaje.

Rozdanie nagród odbyło się 25 listopada br. , gośćmi wydarzenia byli m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber, Michał Szczerba – poseł, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, Krzysztof Kwiatkowski – senator, członek parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz Tomasz Matuszewski, który odczytał list marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.

Organizatorem konkursu  jest Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, powołało. Kapitułę Nagrody w tym roku tworzyli przedstawiciele Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytutu Transportu Samochodowego, Polskiego Czerwonego Krzyża, Automobilklubu Polski, Banku Światowego, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, firmy Continental, a także członkowie Zarządu Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.