Aktualności

Piknik Rodzinny „Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze” – relacja

6.7.2011 9:40

Dzięki miasteczku blisko 200 dzieci – ze szkół podstawowych i gimnazjów – mogło zapoznać się z przepisami ruchu drogowego oraz obowiązkowym i zalecanym wyposażeniu jednośladów! Spośród nich tylko 34 dzieci czuło się na siłach przystąpić do egzaminu na kartę rowerową, z czego jedynie 12 zdało go z wynikiem pozytywnym. Przykład ten – niestety – potwierdza potrzebę systematycznego organizowania tego typu imprez.! Drugi element Pikniku zbudowany był wokół bezpiecznego podróżowania samochodem najmłodszych pasażerów. Nasi specjaliści przygotowali 29 różnych typów fotelików dziecięcych zuwzględnieniem wszystkich rodzajów mocowań, zaś importerzy i dilerzy udostępnili 12 modeli samochodów. Dzięki temu każdy mógł w praktyce zapoznać się z różnymi rozwiązaniami podnoszącymi bezpieczeństwo dzieci w podróży.! Dużym zainteresowaniem cieszyły się również porady ekspertów w zakresie doboru fotelika zarówno pod kątem dziecka (waga i wiek), jak również posiadanego modelu samochodu. Na tych przykładach uwypuklono bardzo istotną rzecz – nie zawsze ten sam model fotelika będzie pasować do dwóch różnych samochodów. Główną przyczyną tego jest inne wyprofilowanie tylnej kanapy.

W bardzo obrazowy sposób przedstawiono również różnice pomiędzy tanimi fotelikami z hipermarketu, a fotelikami biorącymi udział m.in. w testach zderzeniowych EuroNCAP. Cieszy bardzo fakt, że zainteresowane tym osoby dostrzegły istotne różne – i nie była to tylko cena fotelików.

 

Oprócz wymienionych elementów dużym zainteresowaniem cieszyły się symulatory dachowania i zderzeń, ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy medycznej, przejażdżki elektrycznymi hulajnogami oraz kącik plastyczny dla dzieci. ! Piknik Rodzinny „Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze” odbył się 5 czerwca w
Warszawie na terenie Parku Szymańskiego. Organizatorem Pikniku była Fundacja Na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Wszystkich Uczestników Ruchu Drogowego „Jedź Bezpiecznie”, zaś współgospodarzem Zarząd Dzielnicy Warszawa Wola.

Uczestnikami Pikniku byli m.in. Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Drogowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Stołeczna Policji, Straż Miejska M. St. Warszawy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Generalny Inspektorat Transportu Drogowego, Instytut Transportu Drogowego, PKP Polskie Linie Kolejowe, PCK oraz Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Piknik był jednocześnie inauguracją w Warszawie działań w ramach programu „Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa” i częścią polskiej „Dekady Działań Na Rzecz BRD”.

Dość niespodziewanie, w trakcie trwania Pikniku Telewizja Polsat przeprowadziła kilka
relacji na żywo.