Działania partnerów

Pomoc w ratowaniu życia: Renault stworzyło dla straży pożarnej pierwszą demontowalną Lagunę

26.11.2012 15:18
  • Renault przekazało straży pożarnej z Yvelines (Służba Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych Departamentu Yvelines ­– SDIS 78) wyjątkowy samochód: w pełni demontowalną Lagunę umożliwiającą ponowny montaż.
  • Ten egzemplarz Laguny, przeznaczony do szkolenia strażaków, pozwala powtarzać wszystkie czynności związane z ratownictwem drogowym, w tym docieranie do ofiar i uwalnianie osób zakleszczonych w samochodach.
  • Dzięki takim nowatorskim działaniom Renault przyczynia się do osiągania celów wyznaczanych przez program ONZ „Dekada działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego 2011–2020” który do 2020 roku zakłada zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych o 50%.

 

Uwalnianie ofiar zakleszczonych w samochodach często wymaga częściowego lub całkowitego rozcinania pojazdu. Takie działania są oczywiście nieodwracalne! Dlatego zrodził się pomysł, aby stworzyć samochód szkoleniowy, który byłby całkowicie demontowalny, a jednocześnie można by go ponownie zmontować – wyjaśnia Claire Petit Boulanger, referent ds. organizacji pomocy specjalistycznej w dyrekcji ds. odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw (DRSE).

Renault zdecydowało się na udzielenie projektowi pomocy technicznej i finansowej,
aby wesprzeć w ten sposób globalny postęp idei odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw. Specjaliści z dyrekcji ds. inżynierii prototypów samochodów, elektryczności, blacharstwa, lakiernictwa i prototypowania podjęli się spełnienia wymagań zawartych w niezwykle precyzyjnych specyfikacjach technicznych stworzonych przez strażaków. Cel był prosty: szybkie skonstruowanie całkowicie demontowalnego samochodu umożliwiającego ponowny montaż bez użycia narzędzi. Ponadto strażacy wśród wymagań wymieniali również możliwość łatwego przestawiania samochodu oraz wyposażenie go w fotele, których oparcia można usunąć, zachowując jego całkowitą funkcjonalność.

 

 

 

 

Po siedmiu tygodniach pracy zespoły zaprezentowały pierwszy model Laguny w pełnym zestawie. Z samochodu usunięto zbędne części takie jak silnik, bak czy elementy systemu bezpieczeństwa, w tym poduszki powietrzne. Kierownica i kolumna kierownicy działają poprawnie, co umożliwia łatwe manewrowanie pojazdem.

Zgodnie ze specyfikacją techniczną Laguna może zostać całkowicie zdemontowana w czasie krótszym niż 5 minut. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu poziomych i pionowych zawiasów umieszczonych w środku samochodu pozwalających na wyjęcie drzwi kabiny
i bagażnika. Możliwości dalszego demontażu dają również szybkie zaczepy słupków nadwozia. Dodatkowo konstruktorzy Renault wmontowali do spodu samochodu lewarek z przyczepy kempingowej, tak aby pojazd był stabilny w każdej sytuacji, a także wyposażyli Lagunę
w symulator dymu, który umożliwia strażakom ćwiczenia w podejmowaniu wstępnych działań
w przypadku pożaru. 

 

Ten oryginalny model Laguny idealnie realizuje założenia przyjęte w zasadach partnerstwa podpisanego 21 czerwca 2012 r. między Renault a Francuską Federacją Straży Pożarnych (FNSPF). Grupa Renault zaangażowała się w kilka projektów umożliwiających strażakom szybkie działanie w sytuacji wypadku drogowego lub pożaru samochodu: przekazywanie pojazdów, jak również tworzenie narzędzi edukacyjnych (m.in. filmów i aplikacji na tablety) oraz organizację szkoleń dotyczących pojazdów elektrycznych itp.

 

Bezpieczeństwo drogowe stanowi podstawowy element strategii traktującej o odpowiedzialności społecznej spółki Renault. Takie podejście, oparte na szacunku dla życia i wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań służących ludziom, jest zgodne z misją Renault ujętą w słowach: Sprawić, by zrównoważona mobilność stała się dostępna dla wszystkich.

 

 

 

Kontakt dla prasy:

Sophie Chantegay (Renault), 01 76 84 13 90, sophie.chantegay@renault.com