Aktualności

Innowacyjny projekt dla bezpieczeństwa najmłodszych

30.1.2025 14:58

Projekt BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI TO ŚWIADOME DZIECIAKI napisany i zrealizowany przez Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego w ramach programu MEN „Kto ty jesteś? – Polak mały”.  

Stowarzyszenie PBD otrzymało dotację od Ministra Edukacji Narodowej na realizację innowacyjnego i intensywnego projektu edukacyjnego w drugim semestrze 2024. Projekt „Bezpieczne przedszkolaki to świadome dzieciaki” realizowany w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim, Publicznym Przedszkolu nr 5, miał na celu zwiększenie świadomości i umiejętności dzieci w wieku 3-6 lat w zakresie bezpieczeństwa w codziennej mobilności – w ruchu drogowym i podróży, a także bezpieczeństwa w innych aktywnościach zewnętrznych oraz pierwszej pomocy. Zorganizowaliśmy cykl zajęć w okresie od września do grudnia 2024, które kolejno wprowadzały nowe zagadnienia i ugruntowywały wiedzę: 

– 7 atrakcyjnych, interaktywnych warsztatów dla każdej z 13 grup przedszkolnych (w sumie 91 zajęć):

  • “Bezpieczny przedszkolak” – umożliwił dzieciom poznanie oraz praktyczne przećwiczenie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i zabezpieczeń w pojazdach, odpowiedniego wyposażenia rowerowego, widoczności oraz kasków. W ramach kompleksowego podejścia do zachowania dzieci w drodze do przedszkola ujęto także zasady kontaktu z nieznajomymi, radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia (np. kontakcie ze zwierzętami czy podczas pożaru), rozpoznawania bezpiecznych miejsc do zabaw zimowych, rozróżniania miejsc “bezpiecznych” i “niebezpiecznych” w różnych nowych lokalizacjach (w górach, na wsi, nad wodą).
  •  „Mały Bohater” – etapowe warsztaty z pierwszej pomocy umożliwiły stopniowe oswajanie dzieci z tematyką podstaw pierwszej pomocy, takich jak rozpoznawanie stanu poszkodowanego, prawidłowe wezwanie pomocy. Kontakt z edukacją w zakresie udzielania pierwszej pomocy już na etapie przedszkola sprawia, że podstawowe umiejętności i pojęcia są dla dzieci znane i zrozumiałe. Zajęcia w formie przystępnej i angażującej zabawy dopasowanej do wieku, pozwalają na przyswojenie wiedzy na długie lata. W ramach projektu zakupiono fantom i interaktywne zestawy edukacyjne, które umożliwiły praktyczne ćwiczenia najważniejszych umiejętności, a następnie będą służyły do regularnych zajęć w grupach, co przyczyni się do ich lepszego przyswojenia i zapamiętania.

– 2 wycieczki edukacyjne dla 9 grup 5-6 latków do Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Powiatowej Policji pozwoliły dzieciom na praktyczne zapoznanie się z pracą strażaków i policjantów oraz zasadami bezpieczeństwa pożarowego i drogowego. Kontakt z funkcjonariuszami pozwala na odniesienie zdobytej w trakcie zabawy wiedzy do realnych warunków, a obserwacja służb mundurowych uatrakcyjnia edukację przedszkolną. Dzieci dowiedziały się, jak postępować w przypadku pożaru, burzy, jak zachować się jako pieszy i rowerzysta w ruchu drogowym oraz bezpośrednim otoczeniu domu i przedszkola. Wycieczki były ważnym elementem projektu, gdyż umożliwiły dzieciom zdobycie wiedzy w realnym kontekście.

– Konkurs plastyczny „Jestem widoczny na drodze” zaangażował dzieci 3-4 letnie w tworzenia grupowych prac plastycznych promujących noszenie odblasków, co zwiększyło ich świadomość na temat konieczności bycia widocznym na drodze. Umożliwiło to praktyczną prezentację działania odblasków i utrwalenie wiedzy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, co jest szczególnie ważne jesienią i zimą. 

– Konkurs plastyczny “Mapa bezpiecznego miasta” zaangażował dzieci 5-6 letnie w każdej grupie do tworzenia własnych projektów miasta bezpiecznego dla dzieci, z oznakowanymi przejściami dla pieszych, sygnalizacją świetlną, bezpiecznymi placami zabaw, zielenią, itp.

– Konkurs fotograficzny „Jestem widoczny na drodze” dla wszystkich 300 wychowanków, w którym dzieci wraz z rodzicami przygotowały zdjęcia pokazujące, jak dbają o swoje bezpieczeństwo, pozwolił na pokazanie, jak ważne jest prawidłowe wyposażenie roweru, posiadanie elementów odblaskowych i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w codziennym życiu. Ze zdjęć została przygotowana wystawa, co dodatkowo zwiększyło oddziaływanie edukacyjne zarówno dla dzieci jak i ich opiekunów.

Podsumowanie i ocena projektu, który objął 300 dzieci odbyło się na koniec grudnia z dyplomami i wystawą, kończąc intensywny i angażujący cykl działań edukacyjnych, które w długotrwały sposób wpłyną na bezpieczeństwo i świadomość najmłodszych. 

Interaktywne pomoce dydaktyczne, tj.: maty edukacyjne, plansze manipulacyjne, gry edukacyjne, ekran interaktywny, książki, mini miasteczko, rowerki i kaski, oraz wiele innych pomocy, które zostały zakupione dla Przedszkola Publicznego nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim umożliwią dzieciom stałe ćwiczenie postaw i zachowań przez zabawę, co zwiększy ich zaangażowanie i efektywność przyswajania wiedzy. Oswajając możliwe sytuacje zagrożenia zdrowia i życia już od najmłodszych lat i ćwicząc odpowiednie zachowania, budujemy fundament dla dalszej, pogłębionej edukacji w kolejnych latach.