Aktualności Działania partnerów

Patronujemy projektowi HeroTrucker

27.8.2020 22:11

Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego patronuje akcji przygotowanej przez Fundację Truckers Life – HeroTrucker. To cykl bezpłatnych szkoleń dla kierowców zawodowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy w wypadkach drogowych. Jeszcze można dopisać się do listy uczestników.

HeroTrucker to wieloletni program, którego celem jest poprawa zdrowia i bezpieczeństwa kierowców zawodowych. W 2020 roku będzie to cykl bezpłatnych szkoleń z pierwszej pomocy, które odbędą się we wrześniu w 3 różnych lokalizacjach. Planowane jest przeprowadzenie 6 szkoleń, łącznie dla 72 kierowców.

Co roku na drogach Europy ginie ponad 25 000 osób, a niemalże 135 000 zostaje poważnie rannych. Czas dotarcia służb ratunkowych warunkowany jest przez wiele czynników. –  Kierowcy zawodowi to duża grupa społeczna – szacuje się, że w Polsce jest ich około pół miliona osób. To właśnie oni często są pierwszymi świadkami zdarzeń drogowych. Tym samym to właśnie oni są pierwszymi ratownikami dla poszkodowanych. – wyjaśnia Natalia Janiszewska z Fundacji Truckers Life

4 minuty to czas aby uratować  poszkodowanemu życie i zdrowie w przypadku zatrzymania krążenia. Z każdą kolejną minutą szanse te spadają o kilkanaście procent. Utrata krwi na poziomie 25% prowadzi do wstrząsu. To stan bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. 70% kierowców przyznaje, że było świadkiem wypadku drogowego, 45 %  twierdzi, że wie, co powinna w takiej sytuacji zrobić, ale tylko 16 % podjęłoby się działania. – Dlatego powstał program HeroTrucker – by edukować, uświadamiać i motywować do działania.- dodaje Natalia Janiszewska

Szkolenia zostaną przeprowadzone przez doświadczoną kadrę instruktorską – praktyków i specjalistów medycyny ratunkowej ze Stowarzyszenia Gotowi Do Ratowania. Zakres merytoryczny obejmuje takie zagadnienia jak:

  • pierwsza pomoc w wypadkach komunikacyjnych,
  • ocena miejsca zdarzenia, bezpieczeństwa własnego, świadków zdarzenia i stanu poszkodowanego
  • resuscytacja krążeniowo-oddechowa z automatyczna defibrylacją,
  • pierwsza pomoc w urazach, krwotokach, stanach nagłych,
  • ćwiczenia, symulacje, zdarzenia pozorowane

Program szkolenia kierowców zawodowych skonstruowaliśmy stricte pod specyfikę ich pracy oraz potencjalne działania pierwszo pomocowe w środowisku, w którym pracują i w którym na co dzień funkcjonują. Dzięki takiemu podejściu mamy gwarancję, że w czasie zdarzenia drogowego, kierowca będzie w stanie działać w odpowiednich schematach  – będzie wiedział, jak się zachować oraz jak ratować ludzkie życie i zdrowie. – wyjaśnia Grzegorz Zmuda ze Stowarzyszenia Gotowi Do Ratowania.

Szkolenia odbędą się w 3 lokalizacjach i 6 terminach: 5, 6. września – Mop Żarska Wieś;. 12, 13. września  – Port Kopytkowo; 26, 27. września – Tirest, Mińsk Mazowiecki .

Więcej informacji, zapisy: https://herotrucker.eu/kalendarz-szkolen/. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń

Program został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

info: https://truckerslife.eu/