Działania partnerów

Program „Jeżdżę z głową” już trzeci rok w polskich gimnazjach

17.10.2014 10:29

W tym roku w programie weźmie udział prawie 3 tys. uczniów szkół gimnazjalnych z całego kraju. Podczas zajęć lekcyjnych będą uczyć się praktycznego wykorzystania przepisów ruchu drogowego, zachowań prawidłowych dla pieszych i rowerzystów oraz kultury i życzliwości wobec innych użytkowników dróg. Następnie wyjdą na ulice swoich miejscowości i poprzez rozmowy z rodzicami
i sąsiadami oraz pracę zespołową, do której zaproszą dorosłych, będą zmieniać rzeczywistość wokół siebie, w okolicy swoich szkół i domów.

– Po dwóch edycjach „Jeżdżę z głową” możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że gimnazjaliści to doskonali partnerzy we współpracy na rzecz własnych społeczności. Są otwarci, kreatywni i… skuteczni w działaniu! W tym roku swój potencjał i zaangażowanie będą mogli dodatkowo wykorzystać w grach miejskich na terenie swoich miast. Trzymamy kciuki za efekty – mówi Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, prezes Zarządu Fundacji BGŻ.

W promocję bezpieczeństwa na drodze wśród uczniów jestem zaangażowany od wielu lat. W swojej karierze nauczyciela prowadziłem m.in. kurs i egzamin na kartę rowerową i motorowerową, uczyłem
i egzaminowałem uczniów z zasad ruchu drogowego. Od I edycji „Jeżdżę z głową” uczestniczę
w programie, angażując nie tylko moich uczniów, ale też inne szkoły, władze miejskie oraz policję. Tego typu akcje są bardzo potrzebne. Uświadamiają uczniom niebezpieczeństwo jazdy pod wpływem alkoholu, bez zapiętych pasów czy przekraczanie prędkości
– mówi Jacek Antkowiak, nauczyciel
z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Żninie, który wraz ze swoimi uczniami angażuje się w projekt „Jeżdżę z głową” po raz trzeci.

Dotychczas w „Jeżdżę z głową” wzięło w udział 360 nauczycieli i 9 000 uczniów z 200 gimnazjów
w całej Polsce. Projekt stał się inspiracją dla ponad 48 000 ambasadorów do aktywności na rzecz bezpieczeństwa. W 70 miejscowościach uczniowie przedstawili samorządom Mapy Problemów Drogowych, co w wielu przypadkach zaowocowało pomysłami na poprawę sytuacji na lokalnych drogach.

Program jest objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Komendy Głównej Policji. Partnerami programu są Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Więcej informacji na temat programu jest dostępnych na stronie: www.jezdzezglowa.pl oraz na fanpage’u programu.

 

Kontakt dla mediów:

Agata Wiśniewska

tel. 604 520 892

e-mail: agata.wisniewska@piteracom.pl